Lasi un vērtē! Šāds aicinājums skolas bibliotēkā mudina skolēnu vecākus iesaistīties Lasīšanas veicināšanas programmā, kurā skola piedalās jau piekto gadu. Par ko sapņo bērni? Kas viņus iepriecina un aizrauj? Kas bērniem sāp? Jautājumi ar kuriem nākas sastapties dienu no dienas mīlot, audzinot , skolojot savas atvases. Izlasot 5 piedāvātās vecāku žūrijas grāmatas un vismaz vienu no bērniem/ jauniešiem domātās kolekcijas grāmatām, varbūt varēs rast atbildes uz jautājumiem, kas palīdzēs labāk izprast savu bērnu un ap viņu notiekošo šajā saspringtajā laikmetā.
Lai ceļojums varētu sākties, neliels ieskats grāmatu tēlu pasaulē.
ezera_krauzere_vaki„Ezera Annija” – šis beļģu rakstnieces Kitijas Krauzeres stāsts raisās pilnīgā brīvībā no reālās pasaules noteikumiem. Grāmatas sākumā par galveno problēmu izvirzīta Ezera Annijas vientuļā dzīve, kas lielākoties tiek pavadīta nomaļus no pārējiem ciemata iedzīvotājiem ,zvejojot ezerā, un pat lēmums uzvilkt melno kleitu un slīcināties palīdz izveidot īpašu saikni ar ezerā mītošajiem ūdens milžiem. Savukārt palīdzot milžiem, Annija iegūst draugus un līgavaini , un laimīgu dzīvi līdz mūža galam.

9789984834306„Eža elegance”Mjūriela Barberī, tulkota no franču valodas. Romānā divas galvenās varones. Renē- 54 gadus veca durvju sardze greznā Parīzes namā, dzīvokļi ir vismaz 400 kvadrātmetru platībā. Atraitne Renē , maza auguma, neglīta ,dzīvo kopā ar pārbarotu kaķi vārdā Leons.. Slepeni lasa filozofiskas grāmatas, aizraujas ar \L. Tolstoja daiļradi. Viņa uzskata sevi par ļoti gudru un augstprātīgi nicina visus nama iedzīvotājus un paniski baidās, ka kāds no viņiem pamanīs, ka viņa ir lasījusi kaut ko vairāk par preču katalogiem. Otra varone ir Paloma, 12 gadus jauna meitene, kura dzīvo šajā namā, mācās licejā, aizraujas ar japāņu komiksiem, un viņas vecāki ir ļoti bagāti. Arī viņa uzskata sevi par ļoti gudru, augstprātīgi nicina savus ģimenes locekļus. Viņai ir skaidrs, ka dzīvei nav nekādas jēgas, tāpec Paloma ie nolēmusi savā 13 dzimšanas dienā izdarīt pašnāvību.
1rvawInga Gaile- „Migla”– dzejoļu krājumam piešķirta O. Vācieša literārā prēmija. Tas nominēts 2012. gadā kā labākais dzejoļu krājums. Gaiša , sievišķīga dzejas grāmata, kurā autore viegli un neuzbāzīgi pāri visām dzīves nedienām uzklāj dziedinošu un asumus nogludinošu miglu. Tēmas- sievietes loma, iekāre, pusaudžu un līdzcilvēku attiecības.

9789984233208Sandro Veronēzi „Rāmais haoss”- ieguvis Itālijas ievērojamāko literāro apbalvojumu. Romāna galvenais varonis Pjēro- 43 gadus vecs vīrietis, kurš pēc ilgas kopdzīves gatavojas precēties Ar Laru, abu kopējās meitas Klaudijas māti. Taču dažas dienas pirms vasaras brīvdienu beigām viņa dzīvi satricina negaidītā Laras nāve. Atgriezies Milānā, Pjēro nolemj vadīt dienas, sēdēdams savā automašīnā, kas novietota meitas skolas priekšā. Pie viņa ierodas visādi cilvēki- gan darba darīšanās, gan mierināt atraitni, gan izkratīt sirdi. Autors vada lasītāju cauri bagātīgu portretu galerijai.

300x0_coverLorēna Olivera „Pirms es krītu”. Amerikas vidusskolniece Samanta atkal un atkal pamostas vienā un tajā pašā dienā, sastop tos pašus cilvēkus. 12. februāris ir Samantas pēdējā diena- tā noslēdzas ar autoavāriju, kurā meitene iet bojā. Taču negaidot viņai tiek dota otra iespēja. Patiesībā septiņas. Veselu nedēļu atkal un atkal izdzīvojot savas dzīves pēdējo dienu, viņa atšķetina noslēpumu, kas apvij viņas nāvi. „ Redz ,iepriekš jau nevar zināt. Nav tā , ka tu pamosties un tev sāp vēders. Tu neredzi tumsu, kur tādai nebūtu jābūt. Tu neiedomājies pateikt vecākiem, ka viņus mīli, vai kā manā gadījumā- neiedomājies pat no viņiem atvadīties.” „ Lūk ko es šorīt esmu uzzinājusi: ja tu pārkāp robežu un nekas nenotiek, robeža zaudē nozīmi. Tas ir tāpat kā tajā un tajā senajā mīklā- ja mežā nolūst koks, vai troksnis ir dzirdams, ja tuvumā nav neviena, kas to saklausītu?” Romāns uzdod jautājumu: Ko mēs diendienā darām ar savu laiku. Un kā mainītos mūsu ikdiena, ja mēs zinātu, ka šī diena var izrādīties pēdējā.

Veiksmi lasīšanas maratonā un uz tikšanos tradicionālajos Lasīšanas svētkos!

Skolas bibliotekāre Dzintra Kraukle