Mūžizglītības programmas “COMENIUS” projekta “Cycling Europe” mobilitāte Spānijā.

Paskaties bildes šeit:  FOTO 1FOTO 2

Sākot ar 2012.gada rudeni Iecavas internātpamatskolas skolēni un skolotāji guvuši iespēju piedalīties mūžizglītības programmas „COMENIUS” daudzpusējās partnerības projektā „Cycling Europe” (Eiropa uz divriteņa), kura mērķis ir popularizēt riteņbraukšanu starp skolēniem, skolotājiem un vecākiem. Darbā tiks iesaistīti skolēni vecumā no 9 līdz 16 gadiem.
Saskaņā ar šo mērķi, partnerības laikā tiks organizētas aktivitātes, kas popularizē riteņbraukšanu, plānotas veloceliņu un velonovietņu izbūves iespējas, aktivizēta ekodārzu veidošana un uzlabotas svešvalodu prasmes.
Par veiksmīgo iesaistīšanos interesantajā projektā jāpateicas angļu valodas skolotājai Ivetai Klīdzējai. Personīgu iemeslu dēļ Iveta projekta Latvijas koordinatora pienākumus turpmāk deleģējusi direktores vietniecei Ingai Čipenai.
Oktobra pirmajā nedēļā tika realizēta projekta pirmā mobilitāte Spānijā, kur pulcējās visu partnerības valstu delegācijas. Iecavas internātpamatskolu pārstāvēja komanda sešu cilvēku sastāvā – skolotājas Inga Čipena, Dzidra Miezere un Ieva Plēsuma, kā arī 9.c klases skolēni Loreta Līva Lazdiņa, Aigars Dambis un Mairita Ezeriņa. Pārstāvjiem, viesojoties Spānijas Andalūzijas  Navas de San Juan ciemata skolā “San Juan Bautista” bija iespēja iepazīties ar visu dalībvalstu komandām no Turcijas, Itālijas un Vācijas, kā arī iejusties draudzīgajā spāņu skolas kolektīvā. Sagaidīšana uzņemošajā skolā bija grandioza, skolēni demonstrēja neslēptu prieku par mūsu ierašanos un sveica mūs ar apdullinoši skaļām ovācijām, vicinot rokās pašu zīmētus partnervalstu karodziņus. Pēc sagaidīšanas visi pulcējās zālē, lai uzstātos ar prezentāciju par savu valsti, skolu un izglītības sistēmu.

Trijās viesošanās dienās skolēniem un skolotājiem bija iespēja piedalīties dažādās veloaktivitātēs, vērot seno velosipēdu izstādi, videomateriālus un citas interesantas sagatavotās ekspozīcijas saistībā ar sportu un velobraukšanu visās partnervalstīs. Skolēni piedalījās dažādās sporta sacensībās – volejbolā, basketbolā, futbolā, kā arī ūdenspolo turnīrā vietējā sporta centrā, savukārt koordinatoriem nācās vienoties ar partneriem par darba niansēm nopietnās starpvalstu pārrunās. Par projekta aktivitātēm interesējās vietējā televīzija, ierakstos iemūžinot dalībnieku viedokļus.
Interesantākā programmas daļa bija 14 km attālais velopārbrauciens no Andalūzijas pilsētiņas Ubeda uz citu pilsētu – Baeza. Labi organizētais grupas brauciens ļāva braucējiem izbaudīt kalnainā apvidus apkārtnes estētiku un pārbaudīt savus spēkus, stumjot velosipēdu puskilometru smilšanā kalnā cauri gleznainam olīvkoku dārzam. Kopīgais piedzīvojums saliedēja dažādo valstu dalībniekus, veidojot jaunas draudzības, kuras turpināsies virtuāli un cerot sastapt draugus nākamajās mobilitātēs uz pārējām valstīm.
Spāņu partneri paralēli sporta aktivitātēm bija sagatavojuši pārdomātu kultūras programmu, kas ļāva iepazīt Andalūzijas vēstures pieminekļus, skaistas pilsētas, dabas vērtības un pat korridas buļļu audzēšanas nianses īsta, godalgām bagāta, toreadora saimniecībā! Visapkārt rindojas olīvu birzis, cik tālu vien sniedzas skats. Šī ainava uz ilgu laiku iespiedīsies Spānijas mobilitātes dalībnieku atmiņā.
Ceļā uz Andalūziju, kas atrodas 300 attālumā no galvaspilsētas, Latvijas pārstāvji paviesojās arī Madridē, iepazīstot skaisto arhitektūru un raibo pilsētas dzīvi.
Dalība projektā ir ne vien izcils piedzīvojums un lieliska pieredze, bet arī nopietns izaicinājums, jo ikvienam braucējam ir jābūt gatavam sazināties svešvalodās – turklāt ar angļu valodu vien nebūs līdzēts! Katram jābūt pa spēkam veikt fiziskās aktivitātes un iejusties cittautiešu ģimenēs. Varam patiesi lepoties ar saviem skolēniem, kuri lieliski tika galā ar visiem izaicinājumiem! Latvijas partneru galvenais uzdevums turpmāk ir izveidot saziņas vārdnīcu visās projektā iesaistīto valstu valodās. Paralēli galvenajam uzdevumam ir jāveic virkne citu nozīmīgu uzdevumu, kuri jāapkopo projekta mājas lapā partnerības laikā divu gadu ilgumā.
Visnopietnākais izaicinājums Iecavas internātpamatskolu sagaida aprīļa vidū, kad mūsu skolai jāorganizē projekta mobilitāte mūsu skolā. Darbs solās būt ļoti apjomīgs, jo Iecavu apciemos visas projekta dalībvalstu grupas. Šajā laikā patiesi vēlamies saulainu laiku un dīgstošu zaļu zāli, lai varētu palepoties ar savu skaisto zemi! Ceram, ka mums viss izdosies lieliski.